План-конспект внеклассного мероприятия по английскому языку «Mother’s Day»
Класс: 7
Цель: ознакомление с традицией праздновать День Матери в Великобритании, поздравление мам и бабушек в песенной и стихотворной форме на английском языке.
Задачи:
1) Социокультурный аспект: знакомство с одним из праздников Великобритании – Днём матери;
2) Развивающий аспект: развитие познавательной активности детей; развитие фонематического и музыкального слуха, логического мышления, памяти;
3) Воспитательный аспект: воспитывать интерес к занятиям английским языком, любовь к мамам и бабушкам, уважение к их труду.
4)Учебный аспект: формирование грамматических навыков говорения;
Оборудование: Презентация, открытки, сделанные учащимися заранее.
Ход урока
1. Introduction. Постановка цели и задачи.
Учитель: Good morning, children, guests. I am glad to see you.
What day is it today?
What month is it today?
What season is it now?
Do you like spring? Why do you like spring? Do you know some public celebrations
in spring?
Look at the screen. What do you see? Are there cards?
Can you tell us, please, what we're going to talk about today?
We will talk about public celebrations in Russia and Britain. Mother’s day in Britain and in Russia and the 8 th of March in Russia.
What will we do today?
We will compare them and find different and common features.
Children and guests, look there are some cards on your desks.
Before we start our lesson, answer the following questions.
Then our students tell us their reports and you’ll check your answers.
Tick Yes or No.
Listen to me. Do you believe that……
1. Mother's Day is celebrated in Russia recently.День материв России начали отмечать недавно
2. Mother's Day in Russia is celebrated on the last Sunday of September. День Матери в России отмечают в последнее воскресенье сентября.
3. Mother's Day in England is celebrated on the fourth resurrection of Lent, exactly three weeks before Easter. In 2019, it is the 31 of March.
4. The roots of this holiday go back to Victorian times, when children at a rather early age worked away from home, the money they earned was sent to the family budget.Корни этого праздника уходят в викторианские времена, когда дети в довольно раннем возрасте работали вдали от дома, деньги, заработанные ими, пересылались в семейный бюджет.
5. Then one day a year, children were allowed to spend at home with their parents. They brought usually small gifts to mothers and grandmothers - bunches of flowers and fresh eggs.Тогда один день в году детям разрешалось провести дома вместе с родителями. Обычно они приносили матерям и бабушкам небольшие подарки - букетики цветов и свежие яйца.
6. The festive atmosphere of this day was given by a special chocolate cake with 12 balls of marzipans. Традиционно в этот день принято подавать шоколадный торт, украшенный 12 шариками марципана.
7. The tradition of 12 balls began in pre-Christian times, they symbolize the 12 signs of the zodiac.
Традиция 12 шариков началась в еще дохристианские времена, они символизируют 12 знаков зодиака.
8. Children in the UK usually give their mothers hand-made postcards and bouquets of flowers, write letters, or leave electronic messages on the Mother's Day.
9. Men and children do all the housework. Usually on this day, the husband takes on the duties of his wife: he does the housework and cooks.
Мужчины и дети выполняют всю работу по дому. Обычно в этот день муж берет на себя обязанности жены: делает работу по дому и готовит.
10. The 8th of March is always celebrated in Russia on the first Sunday in March. .
11. On this day, March 8, in 1857, women who worked as textile workers in factories marched through the streets of New York, protesting against difficult working conditions and low wages.В этот день 8 марта в 1857 году женщины, работавшие текстильщицами на фабриках, прошли маршем по улицам Нью-Йорка, выражая свой протест против тяжёлых условий труда и низкой оплаты.
12. Clara Zetkin suggested that the conference should ask women around the world to choose a certain day when they would attract public attention to their demands.
Клара Цеткин предложила поставить на конференции вопрос о том, чтобы женщины во всем мире выбрали определенный день, когда они будут привлекать общественное внимание к своим требованиям.
13. In 1914, the first International Women's Day was celebrated in Germany, Austria, Denmark and Switzerland on the 19 th of March.
14 The first time International Women's Day was celebrated in 1913 in St. Petersburg in Russia .
В России впервые Международный женский день отмечался в 1913 году в Петербурге.
15 The symbol of the 8 th of March is a daisy.
Символ 8 Марта — ромашка.
II. Основная часть.
Учитель:Now listen to the report of our students. The first team tells us please about the 8 th of March in Russia. (Презентация 1)
(Песня, стихотворение)
Thank you for you report.
II. The Mummy Game. Игра «Мамочка».
Учитель : Children, now I’m going to ask you different questions. Answer my questions in chorus: “Mummy!” Is everything clear? Then let’s start!
- Who wakes you up and kisses you? (Mummy!)
- Who says it’s time to wash your face? (Mummy!)
- Who cooks you breakfast, dinner and supper? (Mummy!)
- Who likes your smile, asks not to cry? (Mummy!)
- Who helps you, plays with you and sings? (Mummy!)
- Who gives you presents and tasty things? (Mummy!)
- Who loves you? (Mummy!)
- Who is the best for you and me? (Mummy!)
Ученик2: Давайте ответим на вопросы по-русски! Я задаю вопрос, а вы все вместе, хором мне в ответ: «Мамочка!»
- Кто пришел ко мне с утра? (Мамочка!)
- Кто сказал: «Вставать пора»? (Мамочка!)
- Кашу кто успел сварить? (Мамочка!)
- Чаю – в пиалу налить? (Мамочка!)
- Кто косички мне заплел? (Мамочка!)
- Целый дом один подмел? (Мамочка!)
- Кто цветов в саду нарвал? (Мамочка!)
- Кто меня поцеловал? (Мамочка!)
- Кто ребячий любит смех? (Мамочка!)
- Кто на свете лучше всех? (Мамочка!)
Учитель:Now listen to the report of our students. The second team tells us please about the Mother’s day in Britain. (Презентация 2)
"M" is for the million things she gave me.
"0" means only that she's growing old.
"T" is for the tears she shed to save me.
"H" is for her heart of purest gold.
"E" is for her eyes, with love lights shining.
"R" means right, and right she'll always be.
Put them all together; they spell "mother,"
A word that means the world to me.
Thank you for you report.
Учитель:Now listen to the report of our students. The third team tell us please about the Mother’s day in Russia. (Презентация 3)
Thank you for you report.
(Презентация 4)
III. Now check your answer, tell me were you right? (Проверяем ответы).You are very clever!
IV. «Look! This is my Mother». Рассказы детей о своих мамах на английском языке.
Учитель : Children know their mothers very well, but we don’t. They want to tell us what their mothers are in English. Let’s listen to them!
Ученик2: Дети хотят рассказать о своих мамах, Давайте послушаем, это очень интересно!
Дети описывают своих мам на английском языке. На сердечках пишут небольшое описание своей мамы.
VI) Tell me what are the common features of these public celebrations
The common features of these public celebrations
8 of March Mother’s day in Britain Mother’s day in Russia
Tell me what are the differences between these public celebrations
The differences features of these public celebrations
8 of March Mother’s day in Britain Mother’s day in Russia
VI I) Подведение итогов.
Учитель: Дети, вам понравилось? Что вы узнали нового, интересного? Thank’s for your attention.